ENAR
دوشنبه 6 خرداد 1398  
1397/7/29 يكشنبه
تحلیلگر مالزیایی: ایران، بازیگری مهم در حوزه  امنیت غرب آسیا است
توسعه اقتصادی، کلید افزایش امنیت در منطقه پرتلاطم غرب آسیا است.
«آزمان اوجانگ» تحلیل‌گر مالزیایی گفت: ایران بازیگری مهم در فرآیندهای صلح غرب آسیا است و باید ابتکار صلح در منطقه را به دست بگیرد.

آزمان اوجانگ  (Azman Ujang) در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سایت خبری کنفرانس امنیتی تهران، با اشاره به اینکه میزان تعهد شرکت‌کنندگان در یک کنفرانس امنیتی شرط موفقت آن کنفرانس است، تاکید کرد: «نشست‌هایی مانند کنفرانس امنیتی تهران، می‌تواند به حذف تهدیدها علیه صلح و امنیت کمک کند؛ مشروط بر آنکه رهبران سیاسی برای رسیدن به تغییرات عمده و غلبه بر تهدیدها، صمیمانه و صادقانه عمل کنند».

وی با اشاره به خریدهای تسلیحاتی سنگین برخی کشورها منطقه غرب آسیا، گفت: مدت‌هاست که زمان آن فرارسیده تا دولت‌های منطقه، در علاقه کابوس‌وار خود به معامله‌های تسلیحاتی تجدیدنظر کنند.

از دید این تحلیلگر کشورهای جهان از اواسط قرن بیستم، بتدریج دریافتند که حفظ صلح و افزایش امنیت، از طریق تلاش‌های جمعی امکان‌پذیر است و بر این اساس هم  ابرقدرت‌هایی مانند اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایالات متحده آمریکا، به عضویت سازمانها و  پیمان‌هایی مانند «ورشو» و «ناتو» درآمدند.

بگفته وی در حالیکه در دوران جنگ سرد تولید بیشترِ سلاح‌های پیشرفته ، مهمترین معیار برای برتری امنیتی در قیاس با رقیبان شمرده می‌شد  پس از فروپاشی نظام دوقطبی، شاخص های دیگری در این زمینه مطرح شدند و امروزه «رقابت تسلیحاتی» حتی یک عامل بی‌ثبات‌کننده به حساب می‌آید.

ازمان اوجانگ، تحلیلگر سیاسی و رئیس هیات نظارت بر خبرگزاری ملی مالزی (برناما) در این گفتگو با اشاره به رقابت تسلیحاتی مشهود در غرب آسیا گفت: مطابق آمار موسسه پژوهش‌های بین‌المللی صلح استکهلم، از مجموع 10 کشور جهان که هزینه نظامی آنها نسبت به تولید ناخالص ملی در بیشترین سطح قرار دارد، هفت کشور آن در این منطقه  هستند.

به گفته وی با این حساب جای شگفتی نیست که غرب آسیا، خاستگاه درگیری‌های بزرگ و تنش‌های دایمی است.

«ازمان اوجانگ» یادآور شد: منطق می‌گوید زمانی که شما عامل درگیری و تنش را از منطقه حذف کنید، ضرورت خریدهای گرانقیمت تسلیحاتی نیز کاهش می‌یابد.

وی به نقش توسعه اقتصادی و آموزش در تنش‌زدایی اشاره کرد و گفت: توسعه اقتصادی، کلید افزایش امنیت در منطقه پرتلاطم غرب آسیا است.

از دید وی در زمان حاضر ضعف در توسعه‌یافتگی که زیان آن مستقیما به شهروندان می‌رسد، ویژگی مشترک غرب آسیا شمرده می‌شود.

وی سرمایه‌گذاری‌های آموزشی را در تقویت توان اقتصادی و افزایش استانداردهای زندگی کشورها بسیار مهم دانست و گفت: توجه به این مسئله اساسی در کشورهای منطقه ناکافی است و این در حالی است که این کشورها نباید از الگوهای اقتصادی کشورهای موفق غافل بمانند.

شايان ذكر است سومين كنفرانس امنيتى تهران با حضور مقامات رسمى و شخصيت هاى برجسته سياسى و پژوهشگران بين المللى در تاريخ ٢٣ و ٢٤ دى ماه برگزار خواهد شد.

 
امتیاز دهی
 
 

تمامی حقوق متعلق به کنفرانس امنیتی تهران می باشد - کپی رایت 2013-2016