ENAR
سه‌شنبه 28 خرداد 1398  
بيشتر

رویدادها

1396/10/26 سه‌شنبه
خرازی: سیاست ایران حمایت از کشورها و جلوگیری از فروپاشی نظام های مستقر است
سید کمال خرازی در پنل نخست کنفرانس امنیتی تهران که با موضوع «ترتیبات امنیتی غرب آسیا، جمهوری اسلامی ایران و بازیگران منطقه ای» برگزار شد افزود: در طول چهار دهه اخیر منطقه غرب آسیا دچار تحولات زیادی شد نه از جمله آن می توان تجاوزهایی که به کشورهای همسایه انجام شد اشاره کرد.
وی ادامه داد: از جمله این تجاوزها می توان به تجاوز عراق به ایران، تجاوز شوروی سابق به افغانستان، تجاوز عراق به کویت، تجاوز آمریکا به عراق و در شمال آفریقا تجاوز کشورهای غربی به لیبی و تحولاتی که در از زمان انقلاب عربی افتاد، اشاره کرد.
وزیر اسبق امورخارجه گفت: همچنین دخالت های غیرقانونی کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای در امور داخلی کشورهای منطقه از جمله در سوریه و عراق و در بحرین و یمن تحولات زیاد و شرایط ناگوار را در منطقه فراهم ساخت.
خرازی افزود: حرکت های مردمی که در این منطقه رخ داده که حق مردم هر کشور بوده تا در جهت اثبات مسایل سیاسی گام بردارند و این یک امر طبیعی بوده است.
وی ادامه داد: سوءاستفاده برخی از قدرت ها از این خیزش های مردمی را شاهد بودیم که در سوریه دیدیم با دخالت های بیگانگان، ارسال اسلحه و حمایت از گروه های تروریستی موجبات کشتار و تخریب و بدنامی اسلام را فراهم کردند.
خرازی خاطرنشان کرد: از تحولات دیگری که در این سال ها با آن روبرو بودیم ظهور هویت های نوظهور چه در قالب گروه های تکفیری و چه در قالب گروه های مقاومت و مردمی است که در برابر تروریست ایستاد و توانستند تا حد زیادی پروژه های تروریستی را نابود کنند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: با چنین اوضاع درهمی که در منطقه داشتیم و مشکلات زیادی که شاهد بودیم باید دنبال راه حل باشیم که چگونه می توانیم برای برون رفت از این مشکلات تلاش کنیم.
خرازی افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت از کشورهای مستقر و جلوگیری از فروپاشی نظام های مستقر و تجزیه کشورهای منطقه است، ما چنین سیاستی را همواره دنبال کرده ایم و برای گفت و گو با کشورهای منطقه برای کاهش تنش ها و ایجاد ثبات و امنیت بیشتر آماده هستیم.
دومین کنفرانس امنیتی تهران امروز دوشنبه با حضور بیش از 80 میهمان خارجی و پژوهشگران ارشد 25 موسسه در حال برگزاری است.
محور این کنفرانس، امنیت منطقه ای در غرب آسیا، چالش ها و روندهای نوظهور است.

 
امتیاز دهی
 
 

تمامی حقوق متعلق به کنفرانس امنیتی تهران می باشد - کپی رایت 2013-2016