ENAR
دوشنبه 31 تير 1398  
.اخبار
1397/7/29 يكشنبه
متن سخنرانی دکتر تخت روانچی در پارلمان اروپایی
ایران، برجام را به‌عنوان يک دستاورد مهم بین‌المللی در نظر می‌گیرد. ایران تمامی تعهدات خود را رعایت کرده است، اما متأسفانه شرکای ما برای انجام تعهدات خود، رويکردي شبيه ايران را در پيش نگرفتند. ایران همچنین در ادامه تلاش‌های خود در مبارزه با تروريسم اقدامات متعددی انجام داده است، که نمونه اخير آن، تصویب کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مجلس شوراي اسلامي بود.

آقای دکتر تخت روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور که برای شرکت در پیش سمینار سومین کنفرانس امنیتی تهران به بروکسل سفر کرده بود، صبح روز چهارشنبه 18 مهرماه 1397 (10 اکتبر 2018) در جمع نمایندگان پارلمان اروپایی در محل این پارلمان حاضر و به ایراد سخنرانی پرداخت. متن کامل سخنرانی ایشان به شرح ذیل است:


بسم الله الرحمن الرحيم

اعضاي محترم پارلمان اروپا

بسيار موجب مسرت است که امروز براي تبادل‌ نظر در خصوص يکي از موضوعات بسيار مهم سياست خارجي ايران و اتحاديه اروپا يعني برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اينجا هستم.

آژانس بین‌ المللی انرژی اتمي، یکی از شدیدترین رژیم‌‌های نظارت و راستی آزمایی در ایران را برای حصول اطمینان از ماهیت صرفاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران ايجاد کرده است. 12 گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران به ‌دقت به تمامی تعهدات برجامی خود پایبند بوده است. بنابراين به دليل وجود ماهیت تعهدات متقابل در برجام است که ما معتقدیم زمانی که ما به‌طور کامل به تعهدات توافق پایبند هستيم، باید به‌طور کامل نيز از منافع آن بهره‌مند شویم!

تا قبل از هشتم ماه مه 2018 ميلادي (18 ارديبهشت 1397)، دولت ترامپ از هر فرصتي براي تخريب فضاي سازنده لازم جهت اجراي موفق برجام استفاده کرد. در روز هشتم ماه مه (18 ارديبهشت)، رئیس‌جمهور ایالات‌ متحده به ‌صورت یک‌ جانبه و غیر قانونی مشارکت آمريکا در این توافق را متوقف کرد.

ایالات‌ متحده به ‌شدت بر روي خروج فوري ايران از توافق حساب کرده بود، امّا در عوض، اين ایالات ‌متحده بود که منزوی شد و ايران در تصميم گیری عجله نکرد و با همکاري 3 عضو اروپايي توافق در کنار روسيه و چين، سعي نمود تا راه‌‌هایی را براي پر کردن خلأ ناشی از خروج آمریکا از برجام و تضمين منافع ايران بيابد.  

ایالات‌ متحده نه ‌تنها از توافق چند جانبه مورد تائید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد، بلکه به‌طور فعال تلاش می‌کند تا با راضي کردن و يا در بسياري از موارد با قلدرمآبی، ساير کشورها را با عدم اجراي قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد به نقض حقوق بین‌الملل مجبور سازد. آمريکا حتي از اين نيز فراتر رفته و کشورها را تهديد می‌کند که اگر قطعنامه مذکور را اجرا کنند، تحريم خواهند شد.

ایالات ‌متحده همچنین از دلار در ابعاد وسيع به‌عنوان يک سلاح قدرتمند در جنگ اقتصادی استفاده می‌کند. تداوم تهدیدات آمريکا باعث بی‌رغبتی کشورها در تجارت با ایران شده است. اعمال مجدد تحریم‌های ثانویه سبب شده است که شرکت‌های خارجی بیش‌ از پیش، از تجارت با ایران فاصله بگيرند. اعمال تحریم‌ها علیه ایران با هدف ایجاد مشکلات عديده برای مردم ایران، از جمله در زمینه غذا و دارو طراحي شده است که تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست. اعمال تحریم‌ها در تناقض با حقوق بین‌الملل و یک اقدام غیرانسانی است که باید توسط همه ملل صلح‌ دوست محکوم شود.

ایران به ‌طور کامل به تعهدات خود در برجام پايبند بوده است و می‌خواهد از مزایای آن نيز به ‌طور کامل بهره‌مند شود. برجام بر اساس اصل عمل متقابل بنا نهاده شده است، یعنی عملکرد ایران ذيل توافق، باید متقابلاً با اجراي تعهدات ساير طرف‌ها، تناسب داشته باشد. این عملکرد از سوي ساير طرف‌ها، باید با رفع تمام تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ايران آغاز شود و به عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران منجر شود.

اولین گام در این راستا برای ایالات‌متحده این است که از مسیر غیرقانونی و خصمانه خود در ارعاب شرکت‌ها و اعمال فشار در پشت پرده بر آن‌ها بازگردد. ایالات ‌متحده همچنین باید از حکم قانوني دیوان بین‌المللی دادگستري صادره در سوم اکتبر پیروی کند.

در اين مرحله، اتحاديه اروپا نقش بسياري مهمي را ايفا می‌کند! تاکنون، اتحاديه اروپا اراده سیاسی جدي خود مبني بر حفظ برجام و تضمين واقعي بهره‌مندی مناسب ايران از منافع آن را نشان داده است.
زمان اجرای دومین مرحله از تحریم‌های ایالات ‌متحده به سرعت در حال نزدیک شدن است. درحالی‌که ما از اقدامات اتحادیه اروپا قدردانی می‌کنیم، با این‌وجود باید تأکید کرد که زمان آن رسيده، که اقدامات سیاسی به‌ طور کامل به نتایج واقعی ملموس تبديل شوند.

کشورهاي اروپایی به جهت حفظ توافق هسته‌ای بر روي يک برنامه کار کرده‌اند. ظاهراً برنامه آن‌ها شامل يک سازوکار مالي است که ما معتقدیم موارد زير بايد در آن لحاظ شود:

مهم‌تر از همه، چنين سازوکاري بايد تا قبل از 4 نوامبر (13 آبان) اجرایی شود؛

به ‌طور کلی، ترغيب فعالان اقتصادي جهت تجارت آزادانه با ايران، منطبق با مفاد برجام، بايد مورد حمايت قرار گيرد؛  

به‌طور خاص، بايد تأثیر مثبت خود را بر فروش نفت و گاز ايران و انتقال درآمدهاي آن بگذارد؛

بايد اقدامات مقتضي جهت آزادسازي اموال مسدود شده توسط دولت‌های عضو اتحاديه اروپا صورت پذيرد.

 مدت‌هاست که زمان دریافت جزئيات آنچه قرار است اروپایی‌ها به ما پيشنهاد دهند، به سر رسيده است. باید قبل از آنکه خيلي دیر شود اقدامي صورت پذيرد.

ایران، برجام را به‌عنوان يک دستاورد مهم بین‌المللی در نظر می‌گیرد. ایران تمامی تعهدات خود را رعایت کرده است، اما متأسفانه شرکای ما برای انجام تعهدات خود، رويکردي شبيه ايران را در پيش نگرفتند. ایران همچنین در ادامه تلاش‌های خود در مبارزه با تروريسم اقدامات متعددی انجام داده است، که نمونه اخير آن، تصویب کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مجلس شوراي اسلامي بود.

خروج غیرقانونی ایالات ‌متحده از توافق هسته‌ای، کار ساير کشورهاي باقی‌ مانده در برجام را حساس‌تر نيز ساخته است. ما همکاري بسیار نزدیکي با 3 عضو اروپايي به علاوه روسيه و چين و نماینده عالی اتحادیه اروپا داريم و تاکنون همانطور که در بیانیه وزرای خارجه ما در تاریخ 24 سپتامبر 2018 (2 مهر 1397) در نیویورک آمده بود، پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم. با این ‌وجود، زمان در حال از دست رفتن است و ما به تاريخ 4 نوامبر (13 آبان) نزدیک می‌شویم. برای ما بسيار مهم است که بدانیم که چطور خسارات ناشی از خروج ایالات‌متحده از توافق جبران می‌شود. آینده برجام به‌طور کامل وابسته به اقدامي است که اروپایی‌ها تصمیم به انجام آن خواهند گرفت. ما امیدواریم که آن‌ها یک طرح عملی و دقیق ارائه دهند تا این توافق تاریخی حفظ شود.

 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق متعلق به کنفرانس امنیتی تهران می باشد - کپی رایت 2013-2016