ENAR
جمعه 2 فروردين 1398  
.اخبار
1396/10/26 سه‌شنبه
سجادپور: از امنیتی کردن هر پدیده در منطقه بپرهیزیم

رییس مرکز آموزش‌های سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه در دومین کنفرانس امنیتی تهران، تاکید کرد: اقتصاد و امنیت دارای پیوندی ساختاری هستند.

 سیدمحمد کاظم سجادپور بعدازظهر روز دوشنبه در دومین پنل این دوره از کنفرانس امنیتی تهران که با موضوع اقتصاد و امنیت منطقه‌ای و به ریاست محمد خزاعی رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران برگزار شد، با تاکید بر اینکه افزایش تعاملات اقتصادی فضای بهتری را برای ایجاد امنیت در منطقه فراهم می‌کند، در بخشی از صحبت‌های خود اظهار کرد: پدیده‌های امنیت‌زدا که اکنون در منطقه خاورمیانه وجود دارد ذات این منطقه نیستند و در واقع عواملی هستند که به منطقه تحمیل شده‌اند.

این دیپلمات کشورمان با بیان اینکه منطقه غرب آسیا بیش از حد امنیتی شده و این مساله باعث شده که مسائل اقتصادی مورد توجه جدی قرار نگیرند، ادامه داد: ما باید از اینکه هر مساله‌ای را امنیتی کنیم بپرهیزیم و توسعه همکاری‌های اقتصادی را انتخاب کنیم.

سجادپور با بیان اینکه برای جمهوری اسلامی ایران موضوع اقتصاد مهم است و از نظر ایران، اقتصاد عامل ایجاد ثبات‌ و تولید امنیت است، ادامه داد: در همین چارچوب اراده جمهوری اسلامی بر این است که با تک تک همسایگان خود روابطی دوجانبه و مناسب داشته باشد چرا که این موضوع باعث افزایش امنیت منطقه می‌شود.

رییس مرکز آموزش‌های سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه همچنین به اهمیت روابط سه‌جانبه بین کشورها برای ایران اشاره کرد و گفت: گسترش روابط سه‌جانبه از ابتکاراتی است که ما در این دوره به جد آن را دنبال کرده‌ایم.

وی همچنین به موضوع همکاری‌های چندجانبه در قالب نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین تعاملات انسانی در منطقه با محوریت ایران صورت می‌گیرد.

سجادپور همچنین با تاکید بر اینکه ما از گذرگاه توسعه اقتصادی می‌توانیم امنیت ایجاد کنیم، ادامه داد: در همین چارچوب همان‌طور که اشاره کردم باید از امنیتی کردن تمام پدیده‌ها نیز عبور کنیم. تولید اراده سیاسی و عمل سیاسی می‌تواند مسیرهای گسترده تعاملات اقتصادی را ایجاد کند.

وی تاکید کرد: ما خواهان منطقه قوی و متوازن هستیم.


 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق متعلق به کنفرانس امنیتی تهران می باشد - کپی رایت 2013-2016